Logo Gmina Kołaczyce

Nagroda LIDER ROZWOJU REGIONALNEGO 2016

W dniu 27 grudnia Gmina Kołaczyce została nagrodzona tytułem Lider Rozwoju Regionalnego 2016 na Kongresie Przedsiębiorczości w Lublinie w kategorii działań na rzecz ekologii i turystyki.

Gmina Kołaczyce jako jedyna w powiecie posiada 100 lamp hybrydowych, co przyczynia się do mniejszej emisji dwutlenku węgla w powietrzu, dodatkowo kolektory słoneczne na budynkach użyteczności publicznej, (szkoły, ośrodeków zdrowia w Kołaczycach i Sieklówce, Domu Pogodnej Starości, gminnego przedszkola, budynkach urzędu miejskiego) oraz na domach prywatnych, kolektory fotowoltaiczne na budynku urzędu miejskiego, kolektory fotowoltaiczne na budynku przedszkola  prowadzonego przez siostry zakonne w Bieździedzy. Gmina wydała dwie decyzje celu publicznego na przyszłą budowę ferm fotowoltaicznych na terenie gminy.Gmina pozyskała środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na rozbudowę i termomodernizację Domu Ludowego w Sieklówce z użyciem elementów fotowoltaiki i pomp ciepła. Gmina Kołaczyce jako pierwsza w powiecie bo już od 2000 roku miała segregację odpadów komunalnych u źródła, co znacząco wpłynęło na stan naszego środowiska. W ramach współpracy ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki zbudowano duży odcinek kanalizacji, dwa lata temu dodatkowo zbudowano wodociąg w miejscowości Nawsie Kołaczyckie. W obecnej chwili przygotowywana jest dokumentacja projektowa na rozbudowę wodociągu i kanalizacji w Kołaczycach a w Bieździedzy wodociągu. Istnieje już projekt na oczyszczalnię w Sieklówce oraz na Sieklówkę Dolną. W przygotowaniu dokumentacja na Sieklówkę Górną oraz Lublicę i część Bieździadki. Gmina posiada projekt na wodociąg w Krajowicach. Od kilku lat gmina utylizuje azbest z dachów budynków prywatnych.

Jako jedna z 10 gmin w Polsce w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej ma opracowaną aplikację Natura 200 dla potencjalnego turysty i mieszkańca . W prezentacji zamieszczone są zasoby fauny i flory rzeki Wisłoki w Kołaczycach w miejscu Natura 2000 oraz zasoby fauny i flory Rezerwatu Golesz. Powstały tez filmy zrealizowane Przez TV Polską o tychże walorach , co stanowi cenną promocję gminy.

 

W ramach działań na rzecz rozwoju turystyki gmina współpracuje z centrum UNEP/GRID-Warszawa liderem projektu Karpaty łączą . Dzięki współpracy powstała Strategia Zrównoważonego rozwoju turystyki Magicznej Krainy Łemków i Pogórzan Na lata 2015-2020.

 W ubiegłych latach gmina współpracowała ze Stowarzyszeniem Beskid Zielony przy projekcie Podkarpackie Podkowy, w ramach projektowania szlaku turystyki konnej. Gmina jest członkiem Lokalnej Grupy Działania ,,Nowa Galicja” . W ubiegłych latach wspólnie uczestniczyła jako partner w tworzeniu tras Nordic Walking na terenie gminy. Inne działania to współpraca gminy z Podkarpackim Stowarzyszeniem  Rekreacji i Turystki ,,Aktywni Razem „ oraz Okręgowym Związkiem Hodowców Koni w Rzeszowie, oraz Stajnią Galicja przy organizacji,, Galicyjskiego Lata z Koniem”, czy tez międzynarodowego czempionatu konia huculskiego. Inne działanie gminy na rzecz rozwoju turystyki to coroczna organizacja Podkarpackiego Miodobrania( tutaj działania na rzecz ekologii w zakresie ochrony pszczół oraz działa mające na celu zaproszenie w okresie wakacyjnym turystów do gminy i rejonu).Ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  gmina wybudowała ścieżkę ekologiczną ,,Na plastrach miodu”. Gmina na bieżąco dba o zabytki. W ostatnim okresie wyremontowano prawie wszystkie cmentarze z I wojny światowej ( Współpraca z czarnym austriackim krzyżem),Dzięki pomocy finansowej na projekt renowacji, zostały pozyskane przez parafię Bieździedza środki z RPO na odnowę kościoła, który jest jednym z najstarszych zabytków w powiecie jasielskim. W ubiegły roku gmina przeznaczyła środki na odnowienie jednego z ołtarzy w tym kościele. Trwa I etap odbudowy Izby Muzealne w Kołaczycach, która zostanie udostępniona w nowej konwencji dla turystów.

Gmina na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje o walorach turystycznych ,oraz zamieszcza informacje na innych portalach o wydarzeniach w naszej społeczności.

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.