Logo Gmina Kołaczyce

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sowinie

Założycielem osady Sowina był przypuszczalnie niejaki Sowa. Około X wieku Sowina, jeszcze jako mała osada jest wymieniana w posiadłościach wsi parafialnej Bieździedzy a była wtedy własnością Benedyktynów z Tyńca. Przez ponad 700 lat mieszkańcy Sowiny, osady przy parafii w Bieździedzy, uczęszczali do kościoła parafialnego w Bieździedzy, pokonując niejednokrotnie drogę 7-9 kilometrów. Jako wieś parafialna, Sowina zobowiązana była świadczyć różne posługi na rzecz właścicieli Bieździedzy – Romerów. Rozwijającej się Sowinie brakowało jednak własnego budynku kościelnego. Początkowo,w 1970 roku, zorganizowano we wsi tzw. punkt sakralny ale nie miał on stałego miejsca. Najczęściej uroczystości kościelne odbywały się w nowobudowanych domach przy okazji ich poświęceń i w domach prywatnych. Wędrował wtedy, od domu do domu , wraz z modlącymi się, cudowny wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy, na kolejne msze święte. Niestety Służba Bezpieczeństwa i Milicja zakazały , pod groźbą kar i aresztów, odprawiania nabożeństwa i gromadzenia się na modlitwach. Nieustraszeni mieszkańcy zorganizowali się wtedy w inny sposób, od tego momentu uroczystości kościelne miały miejsce w jednym , wyznaczonym domu a niedługo potem ks. Karabin, proboszcz parafii w Bieździedzy, zakupił prywatny dom z szopą od byłej mieszkanki Sowiny. Ponieważ Kościół nie mógł dokonać bezpośredniego zakupu , nabywcą został Władysław Sarnecki, który przekazał sądownie aktem darowizny uprzednio zakupioną nieruchomość na kościół. Początkiem roku 1975 zakończono budowę kościoła pw. MNP, którą przez ponad rok realizowano skrycie pod represjami „bezpieki”. Budynek , z wielką pomocą mieszkańców Sowiny, Bieździadki, Bieździedzy
i Lublicy oraz Polonii z USA, RFN i Anglii, zaadaptowano na potrzeby kościółka. W dniu 20 maja 1975 roku, pod baczną obserwacją „bezpieki”, ks. biskup Ignacy Tokarczuk dokonał konsekracji kościoła.

W roku 2003 miało miejsce inne wydarzenie bardzo istotne dla społeczności Sowiny. Ambasador Izraela w Polsce ,Szewach Weiss, wręczył Annie Kopeć medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, jako podziękowanie za ocalenie rodziny żydowskiej podczas okupacji. Sowina była w czasie wojny miejscem aktywności hitlerowców i holocaustu .

Rok 2006 jest dla parafii w Sowinie niezwykle znaczący. W czerwcu tegoż roku, za pośrednictwem proboszcza z Bieździedzy , ks. Emila Zachary, z inicjatywy mieszkańców skierowano wniosek do Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie o utworzenie samodzielnej parafii w Sowinie. Dwa miesiące później, 27 sierpnia 2006 , biskup Kazimierz Górny ogłosił akt erekcyjny parafii w Sowinie i mianował na proboszcza ks. Marka Płazińskiego. Sowina, po 720 latach przynależności do parafii w Bieździedzy, doczekała się własnej , niezależnej parafii. Nieco później wybudowano cmentarz komunalny.

W roku 2007 z inicjatywy proboszcza i parafian rozpoczęto prace projektowe i przygotowawcze do budowy nowego kościoła parafialnego ( w maju poświęcono plac pod budowę a w czerwcu ruszyła budowa fundamentów kościelnych). Ciekawostką jest fakt, że podczas wykopów pod fundamenty natrafiono na powojenny skład pocisków artyleryjskich (270 sztuk ,w części uzbrojonych ), które przejął oddział saperów. Przez kolejne lata trwały intensywne prace budowlane . W kwietniu 2011 roku na dzwonnicy budowanego kościoła zawieszono trzy dzwony poświęcone: Patronce parafii - MBNP; Bł. Janowi Pawłowi II i ks. Jerzemu Popiełuszce. Dzisiejsza parafia w Sowinie szczyci się pięknym kościołem. Nowy kościół , o ciekawej bryle i dachu zwieńczonym baniastymi kopułkami pokrytymi blachą miedzianą ,z dwoma wieżyczkami –sygnaturkami , jedna z nich z dwoma dzwonami, znajduje się na wzniesieniu po lewej stronie, jadąc od strony Kołaczyc. Dzięki jasnej , eleganckiej elewacji piękny kościół widoczny jest z daleka. Lekkie nachylenie stoku sprawia, że kościółek maluje się niezwykle urokliwie.

Parafia Sowina, p.w.: Matki Bożej Nieustającej Pomocy

parafia erygowana:  27.08.2006

Adres:  Sowina

38-213 Kołaczyce,

tel. 605 30 09 29

gmina: Kołaczyce, powiat: Jasielski, województwo: Podkarpackie

proboszcz: Ks. mgr lic. Marek Płaziński,

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

maj 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.