Logo Gmina Kołaczyce

„Koci Zamek” w Bieździadce

Jedno z 10 najważniejszych odkryć archeologicznych w Polsce w 2014 roku według Portalu Informacyjnego Archeolog.pl

Husycki „zameczek” z ok. XV w. na Wzgórzach Warzyckich , w okolicy Bieździadki zwany „Kocim Zamkiem” .

Tak naprawdę to nie zameczek ale malutki gród , obwałowane schronienie – kryjówka Husytów czeskich w pasmie wzniesień wschodniej części wsi Bieździadka w gminie Kołaczyce, w zachodniej części Garbu Warzyckiego . Odkryło go dwoje jasielskich archeologów , Piotr Szmyd i Joanna Pilszyk , w kwietniu 2014 roku. Drugiego takiego miejsca w okolicach Jasła nie ma. Stanowisko to wpisano do rejestru zabytków.

„Koczi Zamek” to tzw. zamek otoczony koczami tj. wozami wojennymi ( z j. węgierskiego kocsi oznacza wóz a koći oznacza woźnicę, natomiast z j. czeskiego koća to kareta).

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnego lotniczego skanningu laserowego (ALS oraz LIDAR) oraz pomiaru powracającego echa impulsów laserowych poddanych nanoszeniu i wymiarowaniu,  odkryto wspaniałą fortyfikację średniowieczną.

 „Koci Zamek” umiejscowiony jest na końcu cypla opadającego stromo trzema ścianami do potoku Bieździadka, natomiast od czwartej strony, otwartej na dojazd, miejsce to zabezpieczone było 2 wałami ziemnymi i palisadami lub parkanami drewnianymi poprzedzonymi dwoma , głębokimi fosami. Jeszcze dzisiaj te dwa wały sięgają wysokości 2 metrów. Całość terenu pod „Kocim Zamkiem” to niewiele ponad 9 arów a więc wykluczone aby posadzono tu warownię typowo obronną. Tak mała przestrzeń pomieściła zaledwie jedno domostwo albo wieżę mieszkalną. Natomiast bardzo zalesiona okolica nie ułatwiała w ogóle obserwacji z wieży obronnej w daleką przestrzeń. Można przypuszczać, że osobie, która postanowiła wybudować zamek chodziło o ukrycie się w bezpiecznym, zalesionym terenie i wtopienie budowli w las, co potwierdza chociażby fakt, dalekiej zabudowy od rzeki. Jednakowoż Husyci znani byli z ogromnej waleczności, doskonałej wojennej taktyki, wliczając w to mobilne wozy –fortece, artyleryjskie pojazdy kołowe, oblężnicze wozy i ręczne kanonierki. Niestety z uwagi na Husycki postulat ubogiego kościoła, łączący się z wezwaniem świeckich do odbierania duchowieństwu dóbr materialnych, Husyci uznani zostali za heretyków i rozpętała się przeciwko nim wojenna zawierucha z niechlubną inkwizycja na czele a to spowodowało ich ucieczkę w głąb Europy, również przez Polskę.

Podaje się również hipotezę, jakoby miejsce Kociego Zamku było ruchomą fortecą w kształcie koła lub prostokąta, aby formować czasowy i zainspirowany obóz militarny.

Archeolog Piotr Szmyd, śledząc mapowania podobnych miejsc, uważa, że układają się one charakterystycznie wzdłuż rzek Dunaj oraz Wisłoka , na trasie ucieczek taborytów i prześladowanych Husytów Czeskich podczas Wojen Husyckich, które przetoczyły się przez całą Europę pomiędzy 1419 a 1434 rokiem. Wszystkie bowiem łączy jeden charakterystyczny szczegół – położenie - wybrane wśród wzgórz, na szczytach , na które można wjechać wozami a następnie ułożyć je w okrąg obronny. Datowanie samego miejsca nie jest możliwe na brak dogłębnych badań archeologicznych na ten moment, ale można bezpiecznie założyć, że zameczek - kryjówka wybudowany został w późnym średniowieczu.

Niezaprzeczalnie jest jednak to, że Koci Zamek to  jedno z najcenniejszych odkryć i atrakcji turystycznych ostatnich dziesięcioleci na terenie gminy Kołaczyce i terenach podkarpackich w ogóle.

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.