„Karpackie Podkowy” szlak konny
Projekt – nazywany produktem turystycznym "Karpackie Podkowy" stanowi część produktu turystycznego wiodącego związanego z turystyką aktywną i zorganizowaną turystyką jeździecką.
Dotychczas ,mimo wielu stadnin i dużego zainteresowania turystyką konną, w Beskidzie Niskim i na Pogórzu nie istniały wyznaczone trasy ani regulacje prawne z właścicielami gruntów związane z turystyką jeździecką na terenie Magurskiego Parku Narodowego, trzech Parków Krajobrazowych i obszaru Natura 2000. Uniemożliwiało to swobodny rozwój turystyki konnej, jak i szerszą promocję, szczególnie skierowaną do turystów zagranicznych. Szlak powstał w 2011 w ramach projektu „Karpackie Podkowy” i przebiega na terenie Beskidu Niskiego i Pogórza Ciężkowickiego.
Dzięki zawarciu porozumienia pomiędzy właścicielami stadnin w regionie Beskidu Niskiego w zakresie obowiązku dbałości o szlak konny w przestrzeni własnego ośrodka jeździeckiego, z możliwością pełnego wykorzystania szlaku i wachlarzem oferty wiązanej powstał szlak konny „Karpackie Podkowy” .
„Karpackie Podkowy” to jeden najdłuższych konnych szlaków europejskich, a w niedalekiej przyszłości jeden z najlepiej zorganizowanych produktów turystyki konnej. Szlak turystyki jeździeckiej to trasa konna o długości blisko ośmiuset kilometrów . Obecnie łączy 20 ośrodków turystyki jeździeckiej. Biegnie trasą od Tylicza po Ryglice przez Beskid Niski, Ziemię Jasielską i Pogórze Ciężkowickie. Szlak niebieski ( niebieska kropka na białym tle )– to szlak główny, łączący stajnie i stadniny, szlaki zielone ( zielony pasek na białym tle ) tworzą pętle wokół ośrodków jazdy konnej, tzw. szlaki łącznikowe. Dla Pasma Liwocza , Brzanki i całej „Magicznej Krainy Łemków i Pogórzan” to szansa na zwiększenie dostępności, pokazanie wielu ciekawych miejsc i rozwoju turystyki konnej i pieszej a więc wymierne zwiększenie atrakcyjności życia na tym terenie. Ośrodki jeździeckie to także sposób na życie i zarabianie pieniędzy.
W powiecie jasielskim do realizacji przedsięwzięcia włączyli się: Stadnina „Hajstra” w Hucie Polańskiej, Stajnia „Rumak” w Krempnej, Stanica Konna „Skalnik” w Skalniku”, stajnia „Rancho” w Dębowcu, stadnina „Pasikonik” w Umieszczu, stadnina koni „Ostoja” w Trzcinicy, Stajnia „Huzar” w Jaśle, stadnina Jasielskiego Stowarzyszenia Jeździeckiego w Jaśle, stajnia „Galicja” w Bieździedzy, stanica „Liwocz” w Brzyskach, gospodarstwo agroturystyczne „Kuźnia” w Pielgrzymce, Magurski Park Narodowy, Nadleśnictwo Kołaczyce, Starostwo Powiatowe w Jaśle oraz gminy: Krempna, Osiek Jasielski, Tarnowiec, Nowy Żmigród, Jasło, miasto Jasło, Skołyszyn, Dębowiec, Brzyska i Kołaczyc
Stajnia "Galicja" istnieje od 1996 roku, znajduje się we wsi Bieździedza, w gminie Kołaczyce.
Położona jest na terenie województwa podkarpackiego, w otoczeniu pięknych lasów i łąk.
Jest partnerem projektu "Karpackie Podkowy", dzięki czemu ma możliwość organizowania wieloetapowych rajdów konnych, między ośrodkami jeździeckimi po specjalnie wytyczonych szlakach.
Program realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną w Gorlicach „Beskid Zielony „ i przy współpracy z 5 starostwami:
Starostwem Powiatowym w Gorlicach;
Starostwem Powiatowym w Jaśle;
Starostwem Powiatowe w Krośnie;
Starostwem Powiatowe w Nowym Sączu;
Starostwem Powiatowe w Tarnowie;
17 gminami:
Gminą Krynica Zdrój;
Gminą Sękowa;
Gminą Lipinki;
Gminą Uście Gorlickie;
Gminą Krempna;
Gminą Osiek Jasielski;
Gminą Dukla;
Gmina Tarnowiec;
Gminą Nowy Żmigród;
Gminą Jasło;
Gmina miejska Jasło;
Gminą Skołyszyn;
Gminą Dębowiec;
Gminą Brzyska;
Gminą Kołaczyce;
Gminą Szerzyny;
Gmina Ryglice;
Magurskim Parkiem Narodowym;
5 nadleśnictwami:
Nadleśnictwem Gorlice;
Nadleśnictwem Łosie;
Nadleśnictwem Gromnik;
Nadleśnictwem Dukla;
Nadleśnictwem Kołaczyce;