Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 1045

XII Podkarpackie Miodobranie

30.07.2019

Dnia 14 lipca 2019r. w Kołaczycach na stadionie sportowym Ostoja odbyło się XII Podkarpackie Miodobranie. Jest to impreza cykliczna promująca tradycje bartnicze na terenie Gminy Kołaczyce. Organizatorem imprezy jest Burmistrz Kołaczyc, Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kołaczycach.

Licznie zgromadzeni goście mogli zakupić miody, produkty pszczelarskie oraz sprzęt pasieczny bezpośrednio od producentów którzy przygotowali w tym celu swoje stoiska. Głównym punktem imprezy były konferencje prowadzone przez mgr Jacka Nowaka na temat właściwości leczniczych produktów pszczelich, zasad higieny w pasiekach i możliwości zakładania i prowadzenia pasiek w regionie podkarpacia. Prezes Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy w Jaśle ks. dr Tomasz Gałuszka podjął dyskusję na temat zagrożeń z jakimi spotykają się pszczelarze podczas swojej pracy. Burmistrz Kołaczyc Stanisław Żygłowicz w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji pszczelarskich gminy i regionu. Podczas części oficjalnej w imieniu Marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego list intencyjny skierowany na ręce Burmistrza, odczytał Poseł do Sejmu RP Adam Śnieżek. Pan Marszałek m.in. podkreślił- że pszczelarstwo również obecnie przynosi wiele wymiernych korzyści naszemu rolnictwu i  gospodarce. Dlatego wszystkim, którzy wkładają ogromny trud w  pielęgnację pszczelich rodzin składam – za pośrednictwem Pana Burmistrza – wyrazy wdzięczności, gratulując jednocześnie wartościowej i pięknej pasji. Dziękuję też osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wydarzenia za popularyzowanie wiedzy o imponujących tradycjach pszczelarskich Podkarpacia. Jednocześnie naszej pszczelarskiej braci życzę obfitych zbiorów miodu i wszelkiej pomyślności, a wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń z udziału w święcie miodobrania.

W imieniu Wojewody Podkarpackiego Pani Ewy Leniart list intencyjny odczytał Piotr Najda Dyrektor Wydziału Środowiska i Rolnictwa. Pani Wojewoda jest „Pełna uznania dla podjętej przez władze samorządowe Kołaczyc i Pogórzański Związek Pszczelarzy w Jaśle, inicjatywy organizacji Podkarpackiego Miodobrania, które wpisało się na stałe do Kalendarza Imprez promujących żywność naturalną i regionalną. Wszystkim Państwu życzę, aby stało się ono prawdziwym pszczelarskim świętem. Niech stanowi okazję do coraz to szerszego upowszechniania rzetelnej wiedzy o bogatych tradycjach podkarpackiego pszczelarstwa. Życzę Państwu wielu przyjaznych spotkań i niezapomnianych wrażeń”.

Imprezę odwiedzili m.in goście: Poseł do Europarlamentu Bogdan Rzońca, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, Starosta Jasielski Adam Pawluś, Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, Radni Rady Powiatu i Rady Miejskiej Kołaczyce, kierownicy jednostek organizacyjnych Gminy Kołaczyce oraz Sołtysi.

Dzieci mogły spędzić czas na placu zabaw oraz wziąć udział w zabawach przygotowanych przez animatorów. Koła Gospodyń Wiejskich wzięły udział w konkursie na najsmaczniejszy piernik wyprodukowany na bazie naturalnego miodu. Podczas imprezy ogłoszono wyniki gminnego konkursu plastycznego zorganizowanego przez Ośrodek Kultury - „Maskotka Gminy Kołaczyce”. Rękodzielnicy prezentowali swoje wyroby na stoiskach handlowych.

Na scenie wystąpił zespół śpiewaczo-obrzędowy POGÓRZANIE z Bieździedzy prezentując piosenki ludowe z naszego regionu, oraz program „Piosenki Lwowskie” Następnie na scenie zaprezentowała się Anna Witalis laureatka gminnego konkursu „Eurowizja czeka”. Publiczność rozbawił kabaret GRUBBO z Brzysk przedstawiając program „Bajki dla Porąbanych”. Następnie sceną zawładnęła młodzież z zespołu „PERON 13” śpiewając couvery znanych przebojów. Wieczorem na scenie wystąpił polski zespół folkowy HORPYNA. W energetycznym koncercie porwał publiczność do tańca w rytmach polsko-ukraińskich utworów ludowych w nowoczesnych aranżacjach. Na zabawie tanecznej pod gwiazdami oprawę muzyczną zapewnił zespół RODEX BAND działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kołaczycach.

Sponsorem głównym imprezy jest firma Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.

Organizatorzy dziękują wszystkim za wzięcie udziału w imprezie oraz pomoc przy organizacji imprezy, a w szczególności dziękujemy Masarni z Dobrucowej oraz właścicielowi Saloniku Wielobranżowego przy wejściu do dyskontu Biedronka w Kołaczycach.

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.