Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 146

Co mówią nam oznaczenia na opakowaniach produktów?

27.10.2015

 

 

Na wielu etykietach oprócz informacji o produkcie i o producencie znajdują się niepozorne małe znaczki. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, że produkt jest bezpieczny dla nas - konsumentów lub dla środowiska. Część symboli nas o czymś informuje, inne - ostrzegają. Jedno spojrzenie na znak powinno wystarczyć, aby ocenić czy opakowanie produktu jaki chcemy kupić jest przyjazne dla nas i dla środowiska i czy nadaje się do recyklingu. Warto zapoznać się ze znaczeniem tych grafik, ale i korzystać z tej wiedzy w życiu codziennym.

Odpady nadające się do ponownego przetworzenia są odpowiednio oznakowane. Zwracajmy więc uwagę na znaki i symbole umieszczane na opakowaniach:

 

SYMBOL

OPIS

http://ekosystem.wroc.pl/content/uploads/2014/07/do-ponownego-wykorzystania3.jpg

Możliwość ponownego wykorzystania - znak ekologiczny ten pojawia się na opakowaniach przydatnych do  wielokrotnego użytku. Takie opakowania, po wykorzystaniu, nie stają się odpadem. Projektuje się je specjalnie z myślą o ponownym użyciu do tego samego celu. Muszą nadawać się do użyciu co najmniej dwukrotnie. Symbol ekologiczny można znaleźć na kontenerach, beczkach, pudełkach, puszkach, kanistrach, ale także na butelkach, szklanych pojemnikach

http://ekosystem.wroc.pl/content/uploads/2014/07/biodegradowalne3.jpg

 

 

Opakowania biodegradowalne - znak ekologiczny jest przeznaczony dla opakowań, które rozkładają się podczas kompostowania i nie uwalniają szkodliwych substancji.

 

http://ekosystem.wroc.pl/content/uploads/2014/07/recykling3.jpg

 

Opakowanie nadające się do recyklingu /trzy strzałki/ - znak ekologiczny przeznaczony dla opakowań, które nadają się do ponownego przetworzenia i wyprodukowania z odzyskanych surowców innego, podobnego produktu (aluminium - puszki, tworzywa sztuczne - pojemniki, butelki, papier - torby, tektury do pakowania, wypełniacze do pudełek).
Wewnątrz pętli może znajdować się liczba informująca jaki procent użytych do produkcji materiałów pochodził z recyklingu.  Czasem także podaje się nazwę materiału, z którego wytworzono dany produkt ekologiczny.

Symbol ekologiczny potocznie określa się mianem "recykling".

http://zasoby.ekologia.pl/artykuly/41/1607/6689/max/maxekologia_symbole_znaki_zywnosci_recykling2.jpg

 

Przydatność do recyklingu - znak ekologiczny Przydatności  opakowania do recyklingu.  Wraz ze wzrostem produkcji i zużycia dóbr materialnych wzrasta też obciążenie środowiska odpadami opakowaniowymi.
 

http://zasoby.ekologia.pl/artykuly/14/1317/5775/max/ekologia_symbole_dbaj_o_czystosc_znk008.jpg

 

Dbaj o czystość. Wrzuć do kosza.

Oznacza że opakowanie powinno trafić do kosza na odpady aby nie zanieczyszczało środowiska.

http://www.zielonalekcja.pl/image/Zielona%20Lekcja/ekoznaki/zielony_produkt2777777.jpg

 

 

Zielony punkt - znak ten oznacza, że producent danego opakowania wniósł za nie opłatę na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.

http://www.zielonalekcja.pl/image/Zielona%20Lekcja/ekoznaki/opakowania%20podlegajace%20zbiorce222.jpg

 

Znak dla opakowań szklanych -  wskazuje, że opakowania podlegają zbiórce do recyklingu dlatego powinno się je umieszczać w pojemnikach (workach) przeznaczonych do tego celu.

http://ekosystem.wroc.pl/content/uploads/2014/07/zakaz-wyrzucania3.jpg

 

Przekreślony pojemnik pojawia się przede wszystkim na sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, którego nie można wyrzucać wraz z innymi odpadami. Zaliczają się do niego urządzenia gospodarstwa domowego, zarówno te duże (czyli np. lodówki, chłodziarki, pralki, zmywarki, kuchenki, mikrofalówki, piece czy grzejniki), jak i niewielkie (to m.in. odkurzacze, żelazka, tostery, frytkownice, zegary czy wagi).

To także sprzęt teleinformatyczny i telekomunikacyjny,
 a więc komputery, drukarki, kopiarki, kalkulatory, telefony, faksy, sprzęt audiowizualny, do którego zaliczają się wszystkie odbiorniki radiowe, telewizory, kamery, odtwarzacze video czy sprzęt muzyczny.

 

http://ekosystem.wroc.pl/content/uploads/2014/07/aluminium3.jpg

 

Ten symbol mówi sam za siebie: to znak aluminium. Oznacza on, że produkt lub jego opakowanie wykonane jest z aluminium i nadaje się do recyklingu. Najbardziej popularne opakowania z aluminium to puszki do napojów oraz folia spożywcza.

Wyjątkiem są puszki po farbach, opakowania po lekach czy pojemniki po olejach przemysłowych. Pojemniki po olejach przemysłowych można zostawić w PSZOK, a opakowania po lekach – w PSZOK lub w punktach przy aptekach.

 

http://www.sopockainicjatywa.org/earth/eko-znaki/opakowania/recykling_szkla.gif

 

 

 

Znak szklany oznacza że to opakowanie szklane nadaje się do ponownego wykorzystania.

 

 

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.