Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 302

Obchody Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój

25.05.2016

24 Maja 2016 w Kołaczycach niezwykle uroczyście obchodzono Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój. Dzień ten ustanowiony został rozporządzeniem ONZ oraz UNESCO w 2002 roku i odnosi się do zasady tolerancji i poszanowania różnorodności kulturowej oraz promocji ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju.

Celebrowanie Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój jest okazją do promowania i dostrzegania różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą. Ten dzień ma nakłonić mieszkańców globu do wzajemnej pomocy i troski o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość . Dla nas jest dniem pamięci o tych wszystkich, którzy wiele lat temu stanowili fundament różnorodności kulturowej, tradycji i wspólnej historii na Ziemi Kołaczyckiej. Jest to okazja do przypomnienia ciekawej ale i tragicznej zarazem historii wspólnego życia społeczności żydowskiej i polskiej, wzajemnego przenikania się kultur i tradycji, zawiązywania przyjaźni, wsparcia i pomocy w czasie Holocaustu na Ziemi Kołaczyckiej.

W Kołaczycach uroczystości rozpoczęły się, od oddania hołdu pamięci ofiarom Holocaustu z Kołaczyc, Brzostku i okolicznych miejscowości, na mogile w Krajowicach. W zbiorowej mogile pochowanych jest 260 mieszkańców społeczności żydowskiej ( mężczyzn, kobiet i dzieci ) – mieszkańców naszego miasta i regionu, bestialsko zamordowanych 12 sierpnia 1942 roku przez hitlerowców.

Dalsze uroczystości miały miejsce w ZSPiG w Kołaczycach, gdzie odbyło się otwarcie konferencji i powitanie gości przez Burmistrza Kołaczyc – Panią Małgorzatę Salacha.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością wybitni Goście :

Profesor Jonathan Webber – światowej sławy profesor antropologii Uniwersytetu w Oxfordzie, Birmingham a obecnie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za wkład w dialog i odbudowę stosunków polsko-żydowskich. Specjalista od spraw Żydów Europejskich. Profesor odnajduje i dokumentuje bogatą historię polsko-żydowską oraz żydowskie zwyczaje, przywraca pamięci żydowskie cmentarze i wielokrotnie podkreśla bohaterstwo Polaków dla ocalenia Żydowskich sąsiadów, wyrażając ogromną wdzięczność za ratowanie każdego bezcennego życia. Jest autorem odtworzonego cmentarza żydowskiego w Brzostku, który jak podkreśla, jest dziełem wspaniałej współpracy Jego i śp. proboszcza parafii w Brzostku oraz nieocenionej pomocy mieszkańców miasteczka Brzostek.

Profesor podkreślił swoją ogromną wdzięczność dla Pani Burmistrz za dbałość o mogiłę w Krajowicach i czczenie pamięci pomordowanych współmieszkańców Kołaczyc.

Rabbi Yitzchak Horovitz – wybitny Kantor  i artysta żydowski, Prezes Zarządu Fundacji WE SHALOM w Krakowie. Rabbi wywodzi się ze znamienitej, świątobliwej dynastii rabinów Horovitzów, zamieszkującej, do lat II wojny światowej, południowo – zachodnią Małopolskę.

Wygłoszone przez Rabina piękne przesłanie na zawsze pozostanie w pamięci obecnych na uroczystości „ … Bóg może mieć wiele imion ale dla Nas wszystkich najważniejsze imię Boga to POKÓJ. Mamy wspólnego , jednego  Boga – jednego Ojca …”. Rabin zaśpiewał w języku hebrajskim niezwykle przejmującą pieśń o wielkiej miłości Boga i potrzebie wzajemnej miłości bliźniego do drugiego człowieka.

Pan Adam Bartosz – wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie a obecnie Prezes Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie. Wybitny antropolog i znawca kultury żydowskiej oraz romskiej. Twórca pierwszej na świecie stałej kolekcji romskiej. Autor bogatej historycznie publikacji „Galicyjskim szlakiem Chasydów” .

Referat dyrektora pt. „Krótka historia Żydów w Galicji” opisujący dzieje społeczności żydowskiej , uświadomił słuchaczom , jak bardzo zżyte i pełen wzajemnych przenikań były losy żydowskiej i polskiej społeczności na Ziemi Kołaczyckiej, jak wiele obie społeczności zawdzięczają sobie nawzajem. Pozostawił słuchaczy z refleksją: jak dzisiaj wyglądałyby Kołaczyce gdyby nie wydarzył się Holocaust?

Pani Anna Wencel – dyrektor Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Osoba o nieprzeciętnej otwartości do propagowania różnorodności kulturowej, tradycji żydowskich w kulturze polskiej i współpracy z młodzieżą w budowaniu tolerancji, zrozumienia i szacunku.

Drugą część programu otworzył wspaniały spektakl, przygotowany przez Gimnazjalistów z ZSPiG w Bieździedzy pt. „Chodź człowieku, coś Ci powiem", niosący ze sobą refleksje nad współczesnym światem, własnym życiem i podstawowymi wartościami w życiu człowieka, o zwalczaniu zła, respektowaniu prawa ludzi do bycia innym, do różnych poglądów, zwyczajów, kultury i poszanowaniu wolności człowieka do innej wiary i tradycji. Uciszył obawy, że na końcu każdej walki dobra ze złem, dobro i prawda zwyciężają.

Dopełnieniem konferencji Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój była prezentacja niezwykle poruszającego filmy australijskiego reżysera Simona Targeta pt. ”Miasteczko Brzostek”. Wielokrotnie nagradzany, na prestiżowych festiwalach filmowych,  film, był retrospektywnym dokumentem świadomości ludzi, którzy przeżyli czasy Holocaustu w Galicji, są potomkami Polskich Żydów, którzy , tak jak Profesor Jonathan Webber, podejmują trud zrozumienia i odbudowania dobrych relacji polsko-żydowskich . Film jest jednocześnie dokumentem o odtworzeniu przez Profesora Webbera zrównanego z ziemią, nieistniejącego cmentarza ludności żydowskiej w Brzostku, aby pamięć zawsze żyła i nie dopuściła nigdy do podobnych zbrodni.

Emisja tego filmu możliwa była wyłącznie dzięki ogromnemu zaangażowaniu Profesora J.Webbera oraz reżysera Simona Targeta, bez pomocy których prezentacja nigdy by się nie odbyła.

Po emisji filmu, w panelu dyskusyjnym, głos zabrały : Pani Eleonora Cieniek z Nawsia Kołaczyckiego oraz Pani Maria Wojdyła, obecnie mieszkająca w Jaśle, które na podstawie własnych wspomnień i przeżyć niezwykle emocjonalnie i prawdziwie opisały czasy życia w szacunku i przyjaźni Polaków i Żydów w Kołaczycach oraz tragiczny rok 1942 – rok Holocaustu na ziemi Kołaczyckiej, który wypalił na nich piętno bolesnych wspomnień i straty po sąsiadach Żydach –Polakach.

Niezapomniane wrażenie na naszych Gościach i wszystkich obecnych zrobiła warta honorowa, przy mogile w Krajowicach, 307 Kołaczyckiej Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej „Wilki” im. A. Małkowskiego pod komendą phm. Roberta Nowińskiego. Jak podkreślali nasi żydowscy Goście, jest to najwyższy wyraz szacunku jakiego dostąpili.

Burmistrz Kołaczyc składa wyrazy podziękowania Dyrekcji ZSPiG w Kołaczycach za przygotowanie oprawy artystycznej uroczystości, Dyrekcji ZSPiB w Bieździedzy za przygotowanie przez młodzież spektaklu edukacyjnego a  harcerzom za trzymanie warty honorowej i pomoc przy obsłudze gości. Wyrazy podziękowania Pani Burmistrz kieruje także do wszystkich gości i przybyłych, którzy zaszczycili swoją obecnością uroczystość a pracownikom Gminy dziękuje za pomoc w przygotowaniu i realizacji tego niezwykłego wydarzenia kulturalnego. Pani Burmistrz dziękuje również mediom, ITV Południe oraz TRENDY RADIO za obsługę medialną oraz wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji obchodów Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej w Trosce o Dialog i Rozwój .

 

Galeria zdjęć:

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.