Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 357

Urząd Miejski w Kołaczycach wziął udział w Kongresie dotyczącym kontynuacji dalszej współpracy w kwestii stosunków polsko -żydowskich

18.07.2016

Urząd Miejski w Kołaczycach, na zaproszenie Rabbina Pinchasa Pomp z Israela, z Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie oraz Zakładu Historii i Kultury Żydów Uniwersytetu Rzeszowskiego, wziął udział, w dniu 14 lipca 2016 , w Kongresie dotyczącym kontynuacji dalszej współpracy w kwestii stosunków polsko -żydowskich. Rabbi Pinchas Pomp, który mieszka na stałe w Polsce,  był gospodarzem Kongresu. Od 17 lat mieszka On w ojczyźnie swojego dziadka w Dynowie i podejmuje się dzieła odbudowy synagogi, odszukania i odbudowy cmentarzy żydowskich na terenie Podkarpacia, przywrócenia pamięci czasów sprzed Holocaustu, zgodnego współistnienia Polaków i Żydów, gdy Dynów w większości zamieszkiwany był przez Żydów - potomków Żydowskiego Rodu Dinów. Natomiast całe Podkarpacie rozwijało się dzięki bliskim relacjom w  życiu społeczności polskiej i żydowskiej. W samym tylko Dynowie do czasów wojny działały trzy synagogi, szkoła żydowska, szpital, kasa pożyczkowa i tętniło życie społeczne.

Na uroczyste spotkanie zaproszeni zostali również goście z USA z Rabbinem Eliezerem Kestenboymem oraz wielu pasjonatów i działaczy podkarpackich pielęgnujących pamięć i wspólną polsko-żydowską historię.

Kongres poprowadziła Pani Joanna Potaczek z Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, reprezentująca Prof. nadz. Dr hab. Wacława Wierzbieńca. Wśród wielu znamienitych gości była jak zawsze obecna Pani Judith Elkin z Miami, urodzona w Przeworsku , ocalała z Holocaustu, dzięki ucieczce wraz z rodzicami do ZSRR, z pomocą Polaków. Pani Judith zawsze, przy okazji takich spotkań, przybywa do Polski by dzielić się swoją historią i wspomnieniami o Holocauście. Ukrywana przez matkę ze swoją  siostrą, przez dwa lata, uratowały się z Holocaustu podróżując z rodzicami wyłącznie nocami furmanką do ZSRR , powożoną przez polskiego chłopa.

W spotkaniu, poświęconym kontynuacji współpracy w kwestii stosunków polsko-żydowskich, uczestniczyło wiele osób bardzo zaangażowanych w przywrócenie pamięci o społeczności żydowskiej, w opiekę nad zrujnowanymi cmentarzami żydowskimi, izbami pamięci, ochroną dziedzictwa kulturowego i tradycji żydowskich. Podczas konferencji spróbować można było koszernych potraw żydowskich i posłuchać muzyki żydowskiej.  Wielu obecnych gości jest od lat pochłoniętych bezinteresowną pracą na rzecz pogłębienia dialogu polsko-żydowskiego i przywołaniu prawdy o życiu społeczności żydowskiej na ziemiach polskich. Każdy z zaproszonych gości przedstawił pracę i osiągnięcia na polu współpracy polsko-żydowskiej we własnej miejscowości. Zaangażowanie Urzędu Miejskiego w Kołaczycach oraz wsparcie mieszkańców w  temacie społeczności żydowskiej z Kołaczyc, zostało odebrane jako wielki sukces i duże osiągnięcie kulturalno-społeczne. Jednocześnie podkreślono konieczność kontunuowania pracy, odszukiwania i odkrywania historii wśród mieszkańców gminy Kołaczyce, dbania o pomniki pamięci i dokumentowanie wszystkiego, co można jeszcze odzyskać z ludzkiej pamięci. Podkreślano potrzebę przywracania pamięci miejsc i wydarzeń nierozerwalnie związanych z życiem i rozwojem naszej miejscowości podczas wspólnego, polsko-żydowskiego zamieszkiwania w małej, podkarpackiej ojczyźnie.

Wśród wielu znakomitych gości i przedstawicieli lokalnych władz ,którzy zabrali udział w dyskusji wymienić należy także :

Burmistrza Dynowa - Zygmunta Frańczaka,

Sekretarza Gminy Niebylec - Antoniego Chuchlę,

Dyrektora Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej - Mateusza Szpytmara

Proboszcza Kościoła Polsko-Katolickiego - Ks. Romana Jagiełło z Łęków Dukielskich

Panią Kamilę Bogacką - Prezesa Stowarzyszenia „Czyń dobro , mimo wszystko” z Krosna, wielką przyjaciółkę Pana Szewacha Weissa

Pana Jacka i Joannę Koszczan -Prezesów Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Ziemi Dukielskiej „Sztetl Dukla”, a także wspaniałych , zaangażowanych bez granic  w odbudowę polsko-żydowskiej społeczności pasjonatów z Lubaczowa, Oleszyc, Birczy i wielu innych,  roztoczańskich i podkarpackich miejsc naznaczonych wspólnym życiem i samotną śmiercią Żydów.

Konferencję zakończono potwierdzeniem wielkiej woli, potrzeby  i chęć współpracy polsko-żydowskiej. Jest realna potrzeba wspólnego zaangażowania i zgody na odbudowę relacji , gdyż w Polakach drzemią pokłady zadość uczynienia i dbania o to, co pozostało po żydowskiej społeczności , która nagle zniknęła z polskiej ziemi, nie zostawiając po sobie potomnych. Wszyscy wyrazili nadzieję, że praca z  młodzieżą zaowocuje opieką nad miejscami ludobójstwa i pamięci, rozpocznie dobry, kolejny rozdział w relacjach polsko-żydowskich. Relacjach , które pozwolą rozwinąć się zarówno w edukacji, gospodarce jak i dobrych stosunkach międzyludzkich.

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

marzec 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.