Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 385

Powiatowe Dożynki w Kołaczycach, 21 sierpnia 2016

24.08.2016

W niedzielę, 21 sierpnia 2016 w Kołaczycach odbyły się niezwykle uroczyste Dożynki Powiatowe. Starostwo Powiatowe w Jaśle wraz z Gminą Kołaczyce gościło na kołaczyckich Błoniach wielu Szacownych Gości, korowód pięknych wieńców dożynkowych z Powiatu Jasielskiego oraz licznie przybyłych mieszkańców i turystów. Dożynki to największe i najważniejsze w roku święto gospodarskie poświęcone zbiorom plonów, będące zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. W dawnej Polsce często zwano je także wieńcowem - od najważniejszego ich symbolu – wieńca ze zbóż i kwiatów.

Powiatowe Dożynki w Kołaczycach rozpoczął korowód 17 pięknych wieńców, niesionych przez delegacje oraz wiezionych na udekorowanych bryczkach i wozach. Uroczystości na stadionie rozpoczęła msza święta celebrowana przez Proboszcza Parafii Kolegiackiej w Jaśle, Dziekana dekanatu Jasło Wschód Ks. Kanonika Zbigniewa Irzyka. Mszę koncelebrował proboszcz Parafii p.w. św. Anny w Kołaczycach ksiądz Jan Sabat, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju na Górze Liwocz ksiądz Gerard Stanula, Dziekan Dekanatu Brzosteckiego ksiądz Edward Pasionek, proboszcz Parafii p.w. Św. Stanisława Biskupa w Sieklówce ksiądz Czesław Rzeszut oraz proboszcz Parafii p.w. Św. Trójcy w Bieździedzy ksiądz Władysław Depa. Uroczystości dożynkowe poprowadził Starosta Jasielski Pan Mariusz Sepioł oraz Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzata Salacha a obecnością swoją zaszczycili: Senator RP Pani Alicja Zając, Wicewojewoda Podkarpacki Pan Witold Lechowski, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Pani Maria Kurowska, Przewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego Pan Tadeusz Gorgosz,  Wicestarosta Pan Tadeusz Górczyk, etatowy Członek Zarządu Pan Marek Biernacki oraz członkowie Zarządu Powiatu Pan Stanisław Mlicki i Pan Grzegorz Pers. W uroczystości wziął także udział zastępca komendanta Powiatowego Policji w Jaśle podinspektor Andrzej Przebięda, pełniący obowiązki komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle mł. bryg. Bogdan Ziemba, komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle ppłk. Andrzej Nykiel, Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce Pan Artur Paczkowski,  Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle Pan Andrzej Smyka oraz dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle Pani Katarzyna Kaszowicz. Obecni również byli: Przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Pan Henryk Rak, Wójt Gminy Tarnowiec Pan Jan Czubik, Wójt Gminy Brzyska Pan Rafał Papciak, wójt Gminy Krempna Pan Kazimierz Miśkowicz, Wójt Gminy Osiek Jasielski Pan Mariusz Pykosz, prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych Pan Roman Piłat, Siostra Łukasza ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek w Bieździadce, Radni i Sołtysi Powiatu Jasielskiego i Gminy Kołaczyce, Prezesi Stowarzyszeń Lokalnych Grup Działania, Dyrektorzy placówek oświatowych Powiatu Jasielskiego i Gminy Kołaczyce. Gośćmi specjalnie zaproszonymi była delegacja z partnerskiej gminy Iwano-Frankowe na Ukrainie na czele z Wicemerem gminy Panem Wołodymyrem Brodykiem.

 Po mszy świętej w corocznej prezentacji wystąpili „Pogórzanie z Bieździedzy” ze wspaniałym programem obrzędu dożynkowego. Po części uroczystej nastąpiła prezentacja wieńców dożynkowych i dzielenie się chlebem. Tegoroczne wieńce dożynkowe ukazały nie tylko wielki kunszt wykonawców projektów, ale również wspaniałą inwencję w dekorowaniu i prezentacji „obrzynków”. Wszystkie wieńce dożynkowe zachwycały formą, wykonaniem, kolorystyką i ogólną prezentacją.  Poświęcenia wieńców i uczestników dożynek dokonał ks. Kanonik Zbigniew Irzyk a artystyczną pracę włożoną w wykonanie wieńców nagrodzili upominkami Starosta Jasielski Pan Mariusz Sepioł oraz Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzata Salacha.

Popołudniową część uroczystości rozpoczęły występy ludowych zespołów śpiewaczo-obrzędowych z Bieździedzy, Tarnowca, Brzysk i Jasła. Kolejno wystąpił z koncertem artysta z niebywałym głosem ukraiński artysta Pan Wasyl Buła, który wykonał popularne pieśni ukraińskie i wspaniale nawiązał relację z publicznością.  Przed koncertami kapeli Pieczarki i Chrząszcze kołaczyckie Błonia wypełniły się mieszkańcami, którzy całymi rodzinami przyszli wspólnie spędzić niedzielne Święto Chleba.
Taneczna muzyka rokowo-folkowej kapeli „Pieczarki,  założonej przez dwóch braci (wokalistę i perkusistę - braci Pieczarków) w 1992 roku w Węgierskiej Górce, bawiła starszych i młodszych. Kolejną muzyczną gwiazdę, bawiąca publiczność na kołaczyckich Błoniach, zespół Chrząszcze, zapowiedziała niespodzianka -  wspaniały pokaz sztucznych ogni. Zespół Chrząszcze przypomniał, rewelacyjnym koncertem przebojów The Beatles, wspaniałe muzyczne czasy  lat 60 i 70. Jak pokazał konkurs muzyczny organizowany przez Chrząszcze, te muzyczne czasy są bardzo znane również całkiem młodej publiczności. Gdyby nie deszcz zabawa ogrodowa trwałaby jeszcze do rana. Organizatorzy składają podziękowania wszystkim Gościom i uczestnikom Powiatowych Dożynek, zespołom muzycznym i obrzędowym za uświetnienie swoją obecnością Dożynkowego Święta a także mediom za obecność.

Dożynki to wspaniałe polskie święto rolników i jak pokazały Dożynki Powiatowe w Kołaczycach, to święto nadal cieszy się szacunkiem wśród rolników i mieszkańców. Niezaprzeczalnie polski i religijny charakter Dożynek jest mocno zakorzeniony w kultywowaniu tradycji i zwyczajów naszego regionu. Coroczne obchodzenie święta plonów i podkreślanie ważnej i ciężkiej pracy rolników ma znaczenie dużo szersze niż tylko atrakcja letniej pory roku.

Z HISTORII WIEŃCA

Dożynki to prastary obyczaj, sięgający czasów plemion słowiańskich. Tradycyjnie dożynki obchodzono pierwszego dnia jesieni i wtedy rolnicy w szczególny sposób dziękowali za płody ziemi i wszelką roślinność zapewniającą pożywienie. Dożynki w zależności od regionu były nazywane: obrzynkami, okrężnem czy zarzynkami i rozpoczynały się wiciem wieńca zwanego również plonem lub bukietem. W wieńcu musiały znaleźć się kłosy wyjęte z przepiórki — czyli ostatnich kłosów pozostałych po żniwach.

Wieńce dożynkowe na ziemiach polskich obierały przeróżne kształty i na różne sposoby wito je i ustrajano. Mógł to być cały snopek zboża ustrojony w orzechy, jarzębinę, kwitnące zioła, owoce i wstążeczki. Mogło to być sześć niewielkich wieńców z różnych roślin: wieniec pszeniczny, żytni, grochowy, jęczmienny, owsiany i korona z orzechów. Wszystkie połączone i udekorowane kolorowymi kwiatami i wstążkami. Dzisiaj te sześć wieńców zastępuje jedna kompozycja wszystkich ziaren, kwiatów i ziół

Przeważnie wieńce miały kształt korony splecionej z czterech związanych w górze pałąków lub słomianych warkoczy, okrytych kłosami i kwiatami i kształtem przypominały królewską koronę węgierską. Na szczycie tej korony wieńca wójt lub sołtys przywiązywał niekiedy żywego ptaka: kogutka, kaczkę lub kurczęta. Jeśli ptaki dziobały ziarenka z wieńca, oznaczało to dostatek i obfitość jedzenia w roku po żniwach, jeśli wyrywały się, a kogut głośno piał, spodziewano się głodu i różnych szkód w gospodarstwie - takie to były wierzenia.  Czasami zdobiono wieńce figurkami z ciasta lub piernika.

Udekorowany wieniec niosła dumnie najlepsza żniwiarka. Czasem zbyt okazały wieniec niosła z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią kroczył orszak odświętnie ubranych żniwiarzy. Również oni udekorowani byli kolorowymi kwiatami i wstążkami.  Po poświęceniu wieńca w kościele pochód udawał się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym, by przyniosły obfity plon na następny rok.

Dziś często odchodzi się od tradycyjnych form wieńcowych. Wieńce przyjmują kształty różnych, ciekawych instalacji, często nie mających wiele wspólnego z dawną koroną. W instalacje wplata się elementy sakralne, jak wizerunki Jezusa, Marii, Jana Pawła II, ks. Popiełuszki i in. Czasem wieniec przyjmuje kształt monstrancji, kościoła, serca, chaty, łodzi, krzyża a nawet wozu z plonami. Wszystkie wieńce są niezmiennie okazaniem wielkiego nabożeństwa i dziękczynienia za obfitości stołu i opiekę nad pracą rolników.

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.