Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 412

30 września 2016 r. Urząd Miejski w Kołaczycach uczestniczył w uroczystości Uczczenia Ofiar Holokaustu w Dynowie.

03.10.2016

Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie przy współpracy z Zakładem Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego przygotowały uroczyste upamiętnienie ofiar mordu 400 Żydów Dynowskich. Miało to miejsce 1939 roku, w drugim dniu Żydowskiego Nowego Roku (Rosz ha -Szana).

Program uroczystości otworzył referat Rabina Pinchasa Pompa, który przedstawił historię dynowskich Żydów (Dynów był miasteczkiem w ogromnej większości zamieszkałym przez ludność żydowską). Podkreślił wielką potrzebę budowania wspólnego dialogu opartego na miłości, szacunku i tolerancji dla różnorodności, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Jednego Boga. Rabin przywitał obecne władze lokalne, Pana Burmistrza Dynowa Zbigniewa Frańczaka oraz wszystkie przybyłe władze samorządów podkarpackich i przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji , harcerzy i młodzież gimnazjalną z Dynowa i Dukli oraz osoby prywatne zaangażowane w ochronę dziedzictwa historii żydowskiej. Gorące podziękowania skierowano w stronę Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzaty Salacha za zaangażowanie w budowę dialogu , pojednania i tolerancji społecznej.

Goście mogli uczestniczyć również w modlitwie w Synagodze, gdzie zapalono 400 świec upamiętniających śmierć 400 Ofiar, wysłuchano rytuału Szofaru (gry na baranim rogu) oraz przypomniano straszliwe dni Holokaustu w Dynowie.

Kolejnym , bardzo cennym wykładem było wystąpienie Prof. Wacława Wierzbieńca z Zakładu Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Niezwykle interesująco przedstawił        „ W czym tkwi siła chasydyzmu ? Refleksje dotyczące podkarpackich cadyków” . Profesor podkreślał wielokrotnie, że Chasydzi kierują się w życiu dwoma zasadami : wielką pobożnością i pokorą oraz radością z życia, która wynika właśnie z radości służenia Bogu Ojcu. Po raz kolejny padły słowa o konieczności odbudowania więzi kulturowych, które łączyły Polaków i Żydów przez ponad 800 lat na ziemiach polskich. Wielka konieczność odbudowania wspólnego szacunku do siebie aby tragedia wojny, totalitaryzm, ksenofobia i holokaust nigdy więcej nie zagroziła ludzkości.

Goście mieli możliwość obejrzenia wzruszającego filmu Stowarzyszenia „Sztetl Dukla” pt. „Sumienie”, którego bohaterka - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata z Dukli, opowiada o odwadze i bohaterstwie swojego ojca, który narażał całą 6-osobową rodzinę dla uratowania życia dwóm nastoletnim chłopcom żydowskim. Opowiada o własnych odczuciach, gdy ojciec ginie broniąc chłopców i rodziny, o wyrzutach sumienia i braku zrozumienia dla hitlerowskich oprawców, bohaterskiego ojca i machiny śmierci.

Podczas panelu dyskusyjnego zaproszeni goście wymieniali się spostrzeżeniami na temat odbioru społecznego odbudowywanych relacji polsko - żydowskich. Prelegenci opowiedzieli o krokach podejmowanych w celu ochrony cmentarzy, synagog i dziedzictwa żydowskiego przy wsparciu lokalnych parafii, szkół i organizacji poza rządowych. Z dumą podkreślano wielkie zainteresowanie  młodzieży historią i dziedzictwem kulturowym Żydów -obywateli polskich narodowości żydowskiej. Podawano przykłady zaangażowania dzieci i mlodziezy w sprzątanie cmentarzy, mapowanie macew, remont synagog, zbieranie judaików, poszukiwanie potomków lokalnych Żydów i chęć ochrony dziedzictwa żydowskiego.

Na zakończenie odbyła się modlitwa na cmentarzu żydowskim w Dynowie w ohelu Cadyka Cwi Elimelecha Szapira z Dynowa oraz Szabat z kiduszem.

Otworzenie drzwi synagogi przez Chasydów z Dynowa, ortodoksyjnych, pokojowych i pokornych Żydów, dla gości z zewnątrz jest gestem ogromnej woli odnowienia dobrych kontaktów, uszanowania odrębności religijnej ale również podkreślenia wspólnoty historycznej. Synagoga Dynowska jest miejscem nauki tolerancji, to duże pole do działania dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i średnich. 

Do Centrum Historii Polskich Żydów w Dynowie przyjechać może każdy. Jest tam dobrze wyposażony hotel oraz sala muzealna. Mile widziane są szkolne wycieczki i grupy zainteresowane historia żydowską. Centrum służy budowaniu wzajemnego szacunku, tolerancji, miłości i modlitwy w duchu pokoju .

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.