Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 437

1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych.

02.11.2016

Dnia 1 listopada na wszystkich cmentarzach w Gminie Kołaczyce zapłonęły znicze pamięci. Mieszkańcy tłumnie odwiedzali nekropolie parafialne ale nie zapomniano również o wojennych mogiłach i obeliskach upamiętniających bohaterów i ofiary zawieruchy wojennej. Znicze i kwiaty złożono na cmentarzach wojennych w: Kołaczycach ( nr 38 i 39 ), Bieździedzy ( nr 40), Bieździadce ( nr 41) , Sieklówce ( nr 42) oraz na Obelisku Ku czci ofiar Katynia i na Mogile Żydowskich Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej w lesie w Krajowicach.

Każdy cmentarz w naszej Gminie jest urokliwy. Jednym z najładniejszych cmentarzy w regionie jest parafialny cmentarz w Kołaczycach. Zachwyca mnogością pięknych, kamiennych rzeźb nagrobnych. Sztuka sepulkralna kołaczyckiego cmentarza ujmuje wielkim kunsztem rzeźbiarskim, oddającym najmniejsze detale postaci Świętych i Krzyży Chrystusowych. Większość pomników wykonana jest z piaskowca a ich ponad 100 letnie poddawanie się czynnikom atmosferycznym sprawiło, że niektóre zniszczył nieco upływający czas, jednak wszystkie zasługują na uznanie i podziw.

Kartka z historii Dnia Wszystkich Świętych

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych.

Ciekawa historia wiąże się z nazwą tego święta w Polsce. Według Kościoła jest to bowiem wspomnienie wszystkich świętych. Kościół katolicki w tym dniu uroczyście świętuje znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych. 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i wyniesionym na ołtarze jak i tym, których nikt nie zna z imienia.

Skąd więc wzięło się „Święto Zmarłych”? Nazwa powstała w czasach PRL-u. Już wtedy 1 listopada był dniem wolnym od pracy, choć nadawano mu wtedy charakter świecki, przez co nazwano ten dzień Dniem Wszystkich Zmarłych bądź Świętem Zmarłych. Nazwa zakorzeniła się w pamięci wielu osób i wciąż jest przekazywana młodym pokoleniom, które nawet nie zastanawiają się, dlaczego mówią o 1 listopada Święto Zmarłych a nie Dzień Wszystkich Świętych.

Uroczystość Wszystkich Świętych zdecydowanie różni się od Dnia Zadusznego (wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych) przypadającego na 2 listopada. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Ciekawie, zupełnie inaczej niż w Polsce, obchodzony jest Dzień Wszystkich Świętych w katolickim Meksyku. Meksykański Dzień Zmarłych nie przypomina naszych Zaduszek bowiem jest to czas kolorów, cukierków, tequili i wieńców w kształcie gitar. Na cmentarzu zamiast zadumy wskazana jest rodzinna fiesta, na której najlepiej bawi się sam nieboszczyk. Rodzina cieszy się, że zmarły raduje się z bliskości Boga.

Słowacy w zaduszkową noc zostawiają na stole jedzenie. Wierzą, że zmarli, których przyjdą odwiedzić ich domy będą strudzeni i głodni, wiec aby opuścić dom w spokoju muszą posilić się, tak jak za życia.

W prawosławnej Bułgarii nie obchodzi się dnia Wszystkich Świętych. Zmarłych wspomina się w tzw. Zaduszki Archanielskie (Archangelska Zadoushnitsa). Święto przypada w sobotę poprzedzającą 8 listopada. Jest to bardzo ważne święto, podczas którego czci się pamięć żołnierzy poległych za Ojczyznę i składa wieńce na wszystkich mogiłach wojennych.

W dalekiej Japonii natomiast święto ku czci dusz zmarłych, znane jako Bon, odbywa się, w zależności od regionu, w połowie lipca lub sierpnia. Japończycy mocno wierzą, że duchy zmarłych powracają w tym czasie na Ziemię, aby odwiedzić swoich najbliższych. Przed wejściem do domów ustawiają latarnie tzw. "mukaebi" co oznacza "ognie powitalne".

Opracowała : Inga Marczyńska

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2019
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.