News

Program eukacyjny „Cała Polska czyta Dzieciom” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kołaczycach
10.11.2016
Gminna Biblioteka Publiczna w Kołaczycach od kilku lat tradycyjnie realizuje edukacyjny program „Cała Polska czyta Dzieciom”, zapraszając do czytania znane osoby i aktywnie wspierając zamiłowanie do czytania książek.
Dnia 9 listopada 2016 r. Dyrektor Biblioteki, Pani Janina Hendzel, kolejny już raz zaprosiła dzieci z Gminnego Przedszkola w Kołaczycach do wspólnego czytania. Tego dnia dzieci wysłuchały kilku wierszy Juliana Tuwima, min. Lokomotywa, Bambo, Pstryk, Rzepka, Okulary, Ptasie radio, Abecadło, Spóźniony słowik, Kotek. Potem odpowiadały na zagadki i pytania związane z treścią wierszy, udowadniając wspaniałą pamięć i ogromną radość z czytania. W nagrodę za aktywne czytanie każde dziecko otrzymało kolorową zakładkę do książki, uśmiechniętą buźkę radosnego Czytelnika i słodki drobiazg. Warte podkreślenia jest, że niespełna 6 -letnie dzieci , goszczące w bibliotece, umieją już samodzielnie czytać i bardzo chętnie sięgają do lektur, a to zasługa Grona Pedagogicznego Przedszkola i niewątpliwie Rodziców. Gratulujemy!
Historia akcji „Tato, a Ty umiesz czytać?” i „Cała Polska czyta Dzieciom”
Cała Polska czyta dzieciom, to kampania społeczna, którą wystartowała w czerwcu 2001. Inicjatorem edukacji czytania dla dzieci była Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (do roku 2005 działającą jako: Fundacja „ABCXXI – Program Zdrowia Emocjonalnego”).
Najważniejszym celem było i jest propagowanie codziennego czytania dzieciom jako skutecznej, taniej i rodzinnej metody wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci. Czytanie rozwija wspaniale psychiczny, umysłowy, społeczny i moralny aspekt życia naszych dzieci oraz rozbudowuje emocjonalny, wewnętrzny świat dziecka. Fundacja przekonuje, do czytania dziecku dla przyjemności – 20 minut dziennie. Codziennie!. Jest to bowiem mądry sposób spędzania czasu z dzieckiem i najlepsza inwestycja w jego przyszłość.
Kampania „Cała Polska czyta dzieciom” (CPCD) zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. Jednocześnie, Fundacja przypomina o potrzebie kontrolowania ilości i jakości programów telewizyjnych oraz gier komputerowych, które w życiu przeciętnego współczesnego dziecka zajmują więcej czasu niż szkoła ( na podst. informacji z http://www.cpcd.pl/cala-polonia )
Opracowała : Inga Marczyńska