Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 488

IX Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

30.01.2017

Kołaczyce, 26 stycznia 2017

 

Upamiętnienie Ofiar Holokaustu w Kołaczycach rozpoczęło się uroczystym oddaniem hołdu i modlitwą za pomordowanych i pochowanych w masowej mogile 260 ofiar ludności żydowskiej - mieszkańców Kołaczyc i okolic.  Kaddish za zmarłych odmówił Prof. Jonathan Webber, światowej sławy antropolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie a modlitwę ekumeniczną odczytali ks. Roman Jagiełło, Proboszcz parafii w Łękach Dukielskich oraz ks. Władysław Depa, Proboszcz parafii w Bieździedzy.

Na mogiłę przybyły potomkinie zamordowanej Rodziny Berl z Kołaczyc, Tamar i Daphne Dor-Ner z Bostonu w USA. Panie w imieniu własnym i swojego ojca Zvi Richarda Dor-Ner złożyły kwiaty na grobie dziadków i pradziadków oraz społeczności żydowskiej z Kołaczyc.

Po uroczystym otwarciu drugiej części obchodów przez Burmistrz Kołaczyc Panią Małgorzatę Salacha odbyły się prelekcje i dyskusje. Referat autorstwa Tomasza Kocura-Malca (Prezesa Fundacji AntySchematy2 w Tarnowie ) przypomniał wszystkim historię Holokaustu, miejsca pamięci oraz bezcenną wartość słowa tolerancja, szacunek, sumienie do innego wyznania, kultury, pochodzenia.

O wystawie fotografii pt. „Chasydzi pod Bimą” w Tarnowie opowiedziała autorka zdjęć Natalia Gancarz, przybliżając niespotykany już świat religijności i życia Chasydów, najliczniej zamieszkujących Region Podkarpacia.

Specjalnie do Kołaczyc przybyła Judit Elkin z Miami, Żydówka z Jarosławia , która przeżyła Holokaust jako mała dziewczynka. Przekazała wszystkim mówione świadectwo o czasie ucieczki z Polski na Ukrainę i walki o każdy dzień życia w czasie Holokaustu. Wielokrotnie podkreśliła ofiarność i bohaterstwo dwóch Polaków, którzy pod osłoną nocy wieźli ją z rodzicami ku wschodniej granicy.

Najbardziej wzruszającą częścią Obchodów było przybliżenie postaci nieżyjącej już Jaschy Dor-Ner (nee Berl) czyli Janiny Białozorski. Jej osobę, artystyczne życie i historie ucieczki młodziutkiej dziewczyny opisały w swoich wspomnieniach wnuczki, które specjalnie na ten dzień przyleciały ze Stanów Zjednoczonych do Kołaczyc : Tamar i Daphne Dor-Ner.

Obie Panie były niezwykle wzruszone i zachwycone dniem poświęconym nie tylko ich babci ale całej społeczności żydowskiej z Kołaczyc i Podkarpacia. W serdecznych słowach wyraziły ogromną wdzięczność Pani Burmistrz za upamiętnienie Jaschy Dor-Ner i wspaniałą uroczystość. Pani Burmistrz wręczyła Gościom pamiątkowy album fotograficzny Kołaczyc z miejscami, które Panie znały z opowiadań swojej babci Jaschy.

Rodzina Dor-Ner pragnie ustanowić stypendia dla uczniów Liceum z Kołaczyc imienia Jaschy Dor-Ner w dowód pamięci dla babci i wdzięczności dla wszystkich Polaków, którzy byli serdecznymi sąsiadami, pomogli Jaschy Dor-Ner uratować życie i malutkiego synka przed Holokaustem, przedostać się do Paryża i rozpocząć kolejny etap życia, jako uznana paryska malarka.

Na uroczystości przybyli również min. Z-ca Burmistrza Kołaczyc Jerzy Sypień, Radni Rady Miejskiej Kołaczyc oraz przedstawiciele samorządu, ks. Roman Jagiełło Proboszcz Kościoła Polskokatolickiego w Łękach Dukielskich, ks. Władysław Depa Proboszcz Parafii w Bieździedzy, asp. Piotr Pacana kierownik Posterunku Policji w Kołaczycach , Jacek Koszczan -Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Dukielskich „Sztetl Dukla, Janusz Kozioł Wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Bogdan Lisze z Lubaczowa „Sztetl Lubaczov”, Piotr Zych - edukator i historyk z Krosna, Jerzy Dębiec - Prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu oraz dyrektor GOK Nowy Żmigród, Janusz Zięba- Dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury, Artur Paczkowski Nadleśniczy Nadleśnictwa Kołaczyce, Magdalena i Maciej Białkowie - edukatorzy i opiekunowie żydowskiego cmentarza w Jaśle, Dyrekcja oraz młodzież Liceum Ogólnokształcącego im.. M.Skłodowskiej -Curie w Kołaczycach, Stowarzyszenie Miłośników Kołaczyc, Redakcja Podkarpackiej Historii, oraz  wielu znamienitych Gości. Telefonicznie towarzyszył i dziękował Kołaczycom syn Jaschy Dor-Ner , Zvi Richard Dor-Ner, który nie mógł przybyć osobiście ale był ogromnie wzruszony. Wartę honorowa przy mogile ,jak zawsze wspaniale, trzymali Harcerze Kgdh Wilki im. A. Małkowskiego pod komendą phm. Roberta Nowińskiego, wzbudzając podziw wszystkich przybyłych gości.

W tym roku Kołaczyce dołączyły do 37 miast i miejscowości, które upamiętniły Ofiary Holokaustu na Podkarpaciu. Od 9 lat Zakład Historii i Kultury Żydów, Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego organizuje Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które wrosły już w wielokulturową symbolikę miasta Rzeszowa, a także całego Podkarpacia. Stały się wizytówką tolerancji i otwartości na różnorodność kulturową i wyznaniową. Inicjatorem, pomysłodawcą i głównym organizatorem obchodów jest prof. Wacław Wierzbieniec z Zakład Historii i Kultury Żydów, Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, który przez swoją działalność stara się pokazać w jaki sposób społeczność żydowska na przestrzeni wieków wrosła w dzieje i kulturę polską.

Podsumowaniem tegorocznych Obchodów mogą być słowa jednej z ocalałych „ Musieliśmy opuścić Polskę ale Polska nigdy nie opuściła naszych serc i zawsze będzie naszą Ojczyzną”.

Zakończenie tygodniowych obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu miało miejsce na Uniwersytecie Rzeszowskim dnia 27 stycznia 2017.

Poniżej zamieszczamy link do strony Facebook TVP Rzeszów na której zamieszczono zdjęcia z obchodów.

https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/

Opracowała : Inga Marczyńska

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

wrzesień 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.