Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 571

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju w Kołaczycach

23.05.2017

Po raz drugi w Kołaczycach, 19 maja br,  odbył się Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju, któremu patronowała Burmistrz Kołaczyc Pani Małgorzata Salacha.

Proklamując 21 maja Światowym Dniem Różnorodności Kulturowej, Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych kierowało się nie tylko zasadą poszanowania i ochrony praw człowieka, ale także wyjątkowym znaczeniem kultury jako czynnika prorozwojowego i sprzyjającego budowaniu pokojowych relacji między ludźmi.

W Kołaczycach dzień ten zorganizowany został przede wszystkim z myślą  o dzieciach i młodzieży. Przekazem tegorocznych warsztatów kultury i sztuki żydowskiej było podkreślenie ważności wielokulturowości w naszym życiu, przypomnienie historii życia kołaczyckich Żydów. Współistnienie wielu kultur, tradycji, sztuki i wyznań oraz czerpanie z nich tego, co najcenniejsze, wzbogaca nasze życie, uczy otwartości na drugiego człowieka i prawa do różnic w tych sferach życia.

Dzieci i młodzież rozpoczęły spotkanie z wielokulturowością od spektaklu „opowiadaczki” , jak siebie samą nazywa Joanna Sarnecka , twórca „Opowieści z Walizki”. Bajka o żydowskich tradycjach zamążpójścia, kierowaniu się w życiu dobrem i bezinteresownością oraz dobroczynnością stanowiły główny przekaz bajki. Oryginalne instrumenty Wschodu i minimalistyczna inscenizacja wzbudzały żywe zainteresowanie.

W drugiej części młodzież zapoznała się z bezcenną wystawą judaików z kolekcji Jacka Koszczana, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Żydów Dukielskich  „Sztetl Dukla”. Na ekspozycji wystawiono oryginalny zwój Tory, menory, świeczniki Chanukowe, zdjęcia rodzin Żydów Dukielskich i z naszego regionu. Obejrzeć tez można było srebrem haftowane szaty modlitewne, nakrycia na Torę, nakrycia na szafę ołtarzową  Aron-ha Kodesz oraz wiele cennych pamiątek codziennego użytku w domach żydowskich, w synagogach, listy, dokumenty i wiele ciekawych eksponatów już niespotykanych. Młodzież poznała także rodziny polskie Sprawiedliwych Wśród Narodów  Świata z terenu dukielszczyzny.

W kolejnej części artystycznego spotkania młodzież, podczas warsztatów ze sztuki żydowskiej, uczyła się o historii i znaczeniu tradycyjnych wycinanek żydowskich, które potem samodzielnie wykonywała. Druga grupa ,natomiast, uczyła się malowania birkatów : tradycyjnych , kolorowo ozdabianych i pisanych błogosławieństw żydowskich dla domu, dla rodziny, z okazji zaślubin, wspominków zmarłych itd., które wieszano na ścianach domów, w pokojach dzieci, synagogach, w oknach domów i karczm.

Przez cały czas trwania warsztatów Pan Jacek Koszczan prowadził pogadanki historyczne na temat kultury, religii i życia żydowskiej społeczności. Zainteresowanie młodzieży kulturą i sztuką żydowską jest ogromne ale i wiedza naszej młodzieży jest całkiem spora. Poprzez wielokulturowe spotkanie Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej dla Rozwoju i Dialogu w Kołaczycach pokazaliśmy młodzieży, że świat wielu kultur, zwyczajów, wyznań jest dla nas bezcenny. Wzbogaca nasze życie a poprzez dobre wybory i tolerancję poszerza grono przyjaciół i znajomych.

Dzieci , młodzież, grono opiekunów oraz prowadząca warsztaty składają ogromne podziękowania Pani Burmistrz Małgorzacie Salacha za organizację wielokulturowych warsztatów przybliżających nas wszystkich do siebie. Gronu Pedagogicznemu dziękujemy za opiekę nad młodzieżą a wszystkim uczestnikom gratulujemy licznego udziału i talentu. Składamy oczywiście podziękowania dla Pana Jacka Koszczana i Joanny Sarneckiej wraz z Teatrem „Opowieści z Walizki” za bezinteresowny udział  w organizacji tego kulturowego przedsięwzięcia.

Link do strony Trendy Radio o Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju w Kołaczycach

http://www.trendyradio.pl/pl/aktualnosci/2/jaslo/4259/swiatowy-dzien-roznorodnosci-kulturowej-w-kolaczycach

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2021
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.