Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 596

Wręczenie stypendiów naukowych im. Jaschy Dor- Ner (Berl ) dla licealistów w Kołaczycach.

26.06.2017

 

 

 

Wręczenie stypendiów naukowych im. Jaschy Dor- Ner (Berl ) dla licealistów w Kołaczycach.

Zakończenie roku szkolnego 2016/2017 w Liceum im. M. Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach

Dnia 23 czerwca br. podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach,  Burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha  uczestniczyła we wręczeniu nagród  i podziękowań  laureatom konkursów, wybitnym uczniom liceum oraz stypendystom grantu finansowego im. Jaschy Dor-Ner ( nee Berl) ,ufundowanego przez Rodzinę Dor-Ner z Bostonu w USA. Licealiści zdobyli wiele znaczących nagród w różnorakich konkursach, liczba laureatów i uczniów wzorowych wyników jest imponująca. Rodzina Dor-Ner, będąca potomkami żydowskiej Rodziny Berl z Kołaczyc ufundowała w styczniu br. finansowe nagrody dla uczestników badań historycznych nad kołaczycką społecznością żydowską oraz za wybitne uzdolnienia i pracę artystyczną uczniów, idących w ślady słynnej paryskiej malarki Jaschy Berl (Janiny Bialozorski ). Stypendia im . Jaschy Dor-Ner, to życzenie tej paryskiej malarski, które wypełnij Jej syn Zvi Richard Dor-Ner, zmarły w kwietniu br. Wnuczki Jaschy Dor-Ner przesłały granty finansowe oraz list gratulacyjny dla młodzieży w dowód wdzięczności i uznania dla uczniów liceum za ich historyczne prace badawcze o społeczności żydowskiej w Kołaczycach oraz wspaniałych talentów artystycznych  uczestników projektu. Dziękujemy fundatorom stypendiów : Rodzinie Dor-Ner za wielkie serce i uznanie pracy młodzieży. Młodym ludziom gratulujemy zaangażowania i talentu. Materiały zgromadzone podczas projektu historycznego śladami Żydów z Kołaczyc dostarczyły wielu ciekawych informacji wspomnień.

Młodzież gromadziła historie kołaczyckich Żydów pod opieką Pani Renaty Makary z LO w Kołaczycach,  a stypendia przygotowali pełnomocnicy Rodziny Dor-Ner: Inga Marczyńska oraz Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy 2 z Tarnowa, którzy działają na polu wielokulturowości i tolerancji wobec odmienności  kulturowych, religijnych i artystycznych, dla poszanowania historii i tradycji.

List od Tamar i Daphne : Fundatorek stypendium imienia ich babci Jaschy Dor-Ner (Berl )

 

Boston / Kołaczyce June 20th, 2017

Cieszymy się, że Jascha mogła "powrócić" do Kołaczyce dzięki wysiłkom waszym wysiłkom, drodzy uczniowie.
Nasz ojciec Zvi Richard Dor-Ner, człowiek, który prawie nigdy nie płakał, płakał z radością, że ją - Jego Matkę Jaschę upamiętnia się w mieście, które tak bardzo kochała. Jest to dla nas szczególnie ważne ze względu na jego śmierć w kwietniu.
Ale bardziej niż cokolwiek jesteśmy dumni, że odegramy nawet małą rolę wspierającą przyszłość Kołaczyc(to jest to, czego Jascha i nasz ojciec naprawdę potrzebowali).
Jesteśmy dumni z studentów, ich talentu i ciężkiej pracy. Cieszymy się, widząc, dokąd zmierzają.
I jesteśmy wdzięczni, że zaliczamy Was , razem , do miast (choć odległych) to zawsze jednak dla nas miast sąsiadów i dawnych utraconych przyjaciół

Tamar i Daphne

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2018
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.