Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 737

Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz występy artystyczne uczestników Projektu LOWE

26.01.2018

 

 

Niech ziemię rozśpiewa kolęda

Każdy dom i każdego z nas…”

Słowa te stały się mottem Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, który odbył się 20 stycznia 2018 r. w Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji - Akademii Wiedzy Koniecznej w Bieździedzy. Przeglądowi towarzyszyły:

Inscenizacja "Wigilia u Boryny"

"Droby"

Wystawa szopek bożonarodzeniowych

Degustacja potraw regionalnych

Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji jest nowym obliczem szkoły
w Bieździedzy. Jego inauguracja odbyła się w przededniu Święta 11 Listopada (w 2017 r.) podczas „Lekcja Śpiewania o Radosnej Niepodległości". Było to pierwsze wydarzenie zorganizowane przez LOWE. Wówczas to, po wspólnym śpiewie piosenek patriotycznych, narodził się pomysł kolejnego spotkania. Jak się więc okazuje, istnieje w Gminie Kołaczyce potrzeba ekspresji kulturowej jej mieszkańców, a LOWE odpowiada na to zapotrzebowanie. 

Ale ośrodek rozwija nie tylko kompetencje kulturalne osób dorosłych. Odbywają się w nim również zajęcia z zakresu komunikacji społecznej, porozumiewania się w języku obcym; podnoszących kwalifikacje zawodowe, zwiększających aktywność na rynku pracy, inicjatywę i przedsiębiorczość.

Projekt ów realizowany przez Gminę Kołaczyce i podległą mu jednostkę- Publiczną Szkołę Podstawową im. S. Matysika w Bieździedzy współfinansuje Unia Europejska z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego: Wiedza Edukacja Rozwój. Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 196 000 złotych na rozwijania u osób dorosłych kompetencji  (w tym kompetencji kluczowych), które mogą być przydatne na rynku pracy. Liderem tego projektu jest Politechnika Wrocławska, a partnerem: Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej "Carpe Diem". 

Pan Wiesław Jedziniak - Dyrektor PSP w Bieździedzy  oraz Kadra LOWE zaprosili do uczestnictwa w Przeglądzie Kolęd i Pastorałek tych spośród mieszkańców Gminy Kołaczyce, którzy tworzą życie kulturalne w swoich miejscowościach lub chcą w nim uczestniczyć. Pragną ocalić pogórzańskie dziedzictwo kulturowe i przekazywać je na zasadzie dialogu międzypokoleniowego. Głównym celem przeglądu było podtrzymanie tradycji śpiewu kolęd i pastorałek. Ponadto umożliwiono uczestnikom konfrontację własnych umiejętności oraz zaprezentowanie talentów muzycznych i teatralnych rozwijanych podczas warsztatów. 

Na scenie wystąpiły Panie z KGW w Sieklówce, następnie zaprezentowali się: Zespół Śpiewaczo- Obrzędowy "Pogórzanie z Bieździedzy", Uczennice Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy oraz Chór "Zorza" z Kołaczyc.

W dniu tym odbyło się także ogłoszenie wyników Gminnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych i degustacja potraw regionalnych (były one przeprowadzone w ramach edukacyjnej gry społecznej, aktywizującej osoby dorosłe i pogłębiającej integrację pokoleniową oraz środowiskową).      

         Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli : Pani Małgorzata Salacha- Burmistrz Kołaczyc, ks. Władysław Depa- Proboszcz Parafii pw. Świętej Trójcy w Bieździedzy, Siostry Zakonne ze Zgromadzenia Sióstr Serafitek, Radni Gminy Kołaczyce, Pani Ewa Piekarska- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kołaczycach, Pan Mariusz Augustynek-  Inspektor ds. Oświaty Gminy Kołaczyce, Pan Tomasz Kaleta- Radny Powiatu Jasielskiego i Prezes ZGK w Kołaczycach, Pan Stanisław Lejkowski - Prezes Stowarzyszenia "Kosynierzy z Bieździedzy", Pan Józef Hendzel- Sołtys Bieździedzy, Pan Waldemar Dętkoś - Prezes OSP  Sieklówka,  Koła Gospodyń Wiejskich z Sieklówki, Lublicy, Bieździadki i Bieździedzy.

         To gminne wydarzenie kulturalne zakończyła krótkim przemówieniem Pani Burmistrz Kołaczyc, dziękując Panu Dyrektorowi Wiesławowi Jedziniakowi oraz kadrze LOWE za realizację projektu, który aktywizuje mieszkańców Gminy Kołaczyce.

         Kadrę LOWE tworzą: Pani Agata Ochałek-Skałba jako koordynator działań projektowych oraz inspiratorzy: Pani Teresa Korecka, Pani Renata Samborska oraz Pani Renata Stelmach-Rączka.

 

                                                                           LOWE w Bieździedzy

 

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

październik 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.