Logo Gmina Kołaczyce

News

News zdjęcie id 858

Wspólne świętowanie podczas Dożynek Powiatowych

20.08.2018

 

W tym roku dożynki powiatowe odbyły się 15 sierpnia, w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a według tradycji - Matki Boskiej Zielnej. Organizatorem Święta Plonów było Starostwo Powiatowe w Jaśle i Gmina Kołaczyce. Uroczystość była okazją do podziękowania rolnikom za ich ciężką, całoroczna pracę.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną, za uzyskane plony, w Kościele p.w. Św.  Anny w Kołaczycach. Nabożeństwo koncelebrował Ks. Jerzy Uchman, Duszpasterz Rolników, Kustosz Sanktuarium Matki Boskiej w Tarnowcu.  Podczas nabożeństwa pobłogosławiono wieńce i chleby dożynkowe. Oprawę muzyczną zapewnił chór „Zorza” z Kołaczyc.  

Po Mszy Świętej uformowano barwny korowód. Część z gości i delegacji z wieńcami wsiadło na udekorowane bryczki ze Stadniny „Galicja”, a pozostali pieszo udali na Stadion Ostoja, gdzie miały miejsce dalsze uroczystości.

Według obyczaju starostowie dożynek Państwo Maria i Edward Oszajcowie przekazali na ręce Wicestarosty Jasielskiego Tadeusza Gorgosza i Burmistrza Kołaczyc Małgorzatę Salachę bochen chleba. Następnie chleby, przekazane przez delegacje dożynkowe, zostały pokrojone przez wicestarostę jasielskiego, burmistrza Kołaczyc oraz  Alicję Zając, Senator RP i Bogdana Rzońcę, Poseł na Sejm RP i rozdane wszystkim zgromadzonym.

 Rolników, przedstawicieli organizacji okołorolniczych, parlamentarzystów, samorządowców, duchowieństwo oraz mieszkańców regionu biorących udział w święcie plonów powitali wspólnie burmistrz Kołaczyc i wicestarosta jasielski.

Wicestarosta Jasielski Tadeusz Gorgosz podziękował rolnikom za ich codzienny trud, wysiłek i zaangażowanie, jakie wkładają w swoją pracę na roli. Dożynki, to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. To najpiękniejsza narodowa tradycja. Na przestrzeni wieków obrzędy dożynkowe zmieniały swój charakter. Jednak, tak dawniej jaki i dzisiaj, są ważne dla wszystkich, bo przypominają, że właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. Praca rolnika jest wciąż podstawą ludzkiej egzystencji. Za dary Waszych rąk, za owoce Waszej jakże ciężkiej i mozolnej  pracy  składam Wam wyrazy najwyższego uznania.  Dożynki są przede wszystkim Waszym świętem. Dziękuję również bardzo za pracę włożoną w wykonanie pięknych wieńców dożynkowych. Staropolska tradycja Święta Plonów jest ważnym elementem kultury polskiej wsi,  a także naszej narodowej tożsamości. W obrzędzie dożynkowym przejawiają się: szacunek dla przyrody, przywiązanie do ojczystej ziemi, a także chęć podtrzymywania zwyczajów ojców. To właśnie polska wieś jest dzisiaj ostoją tych wartości. Nasz Wielki Rodak – Święty Jan Paweł II - w czasie swojej VI pielgrzymki do Ojczyzny, w pobliskim Krośnie, powiedział: „Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.” My również chylimy czoła przed trudną pracą rolników, jednocześnie wyrażając naszą wdzięczność za ofiarowane plony. Życzymy  Wam dobrych czasów dla rolnictwa, wytrwałości w uprawie roli i hodowli oraz zdrowia, radości  i wszelkiej  pomyślności Wam wszystkim, Waszym Rodzinom i najbliższym. Niech to święto plonów będzie naszą wspólna radością. Niech nasza ziemia przynosi obfite plony, a w naszych domach niech nigdy nie zabraknie chleba.

Burmistrz Kołaczyc, Małgorzata Salacha podkreśliła: Bez korowodu wieńcowego, bez wieńcowych, bez rolników, nie byłoby tej imprezy. To Wy jesteście głównymi aktorami tych dożynek, za co jesteśmy Wam wdzięczni.

Swoją wdzięczność dla rolników wyrazili również Alicja Zając, Senator RP i Bogdan Rzońca, Poseł na Sejm RP.

Na dożynki przybyły delegacje wieńcowe z gmin naszego powiatu oraz delegacja DPS-u w Foluszu.

W ramach „Lata z Kultura Powiatu Jasielskiego” na scenie wystąpiły zespoły i kapele folklorystyczne z regionu. Jako pierwszy zaprezentował się zespół „Pogórzanie” z Bieździedzy. Następnie” Trzcinicoki” z Trzcinicy, Zespół Węgierski z Miasta Tarcal i Kapela „Dworzanie” z Gminy Tarnowiec.

Wieczorem na scenie pojawiły się gwiazdy wieczoru: Mateusz Mijal i zespół „Czadoman”. Całość uświetnił pokaz sztucznych ogni. Licznie zgromadzona widownia udowodniła, że Święto Plonów jest ważnych i oczekiwaniem wydarzeniem w życiu lokalnej społeczności.

Sponsorem „Lata z Kultura Powiatu Jasielskiego” była Grupa LOTOS S.A.

 

Burmistrz gminy zaprasza

Stanisław Żygłowicz

Przyjęcia interesantów:
Poniedziałek 800 - 1400
W pozostałe dni w miarę wolnego czasu

Urząd Miejski w Kołaczycach

ul. Rynek 1
38-213 Kołaczyce
tel.:13 44 602 21
tel.:13 44 602 49
tel.:13 44 602 94
fax: 13 44 602 58
e-mail: sekretariat@kolaczyce.itl.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2020
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.